Niedobór lub brak snu może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. To właśnie dzięki snu regenerują się nasze narządy wewnętrzne i odbudowują się połączenia między komórkami nerwowymi. Natomiast, kiedy zmagamy się z zaburzeniami snu, czujemy się bardziej zmęczeni, mamy trudności z koncentracją i łatwo wyprowadzić nas z równowagi.

Istnieje wiele aspektów, które oddziałują w znacznym stopniu na jakość snu. Może to być rodzaj materacu (wygodny lub niewygodny), warunki w sypialni, czy też hałas. Nie na wszystkie aspekty mamy wpływ, jednak jeśli chodzi o materac to każdy z nas może indywidualnie dopasować się do swoich potrzeb.

Jak wybrać idealny materac?

Wybierając materac musimy dopasować jego twardość do naszej wagi oraz indywidualnych potrzeb, co pozwala zmniejszyć częstotliwość przebudzeń w nocy. Aktualnie większość materacy posiada zróżnicowane strefy twardości, jak np. Synergy Visco, co powoduje, że pozycja do spania jest wygodniejsza.

Wybierając materac trzeba pamiętać, że zbyt miękki, może powodować zapadanie się ciała, co może wywołać negatywne skutki dla kręgosłupa, jak i całej postawy ciała. Natomiast zbyt twardy materac powoduje bóle kręgosłupa, trudności w zaśnięciu, skurcze i drętwienie mięśni. W obu przypadkach mięśnie będą zmuszone do wysiłku zamiast się odprężyć.

Przetestuj materac przed zakupem

Jeśli masz taką możliwość, to warto przed zakupem materaca zdecydować się na przetestowanie go na żywo, np. w sklepie. Daje Ci to możliwość sprawdzenia jak układa się materac w stosunku do Twojego ciała, a szczególnie kręgosłupa w różnych pozycjach. Możliwość sprawdzenia twardości materaca jest dostępna w wielu sklepach, więc nie stanowi to większego problemu.

Natomiast w sytuacji, kiedy nie masz opcji sprawdzić materac na żywo, dobrym rozwiązaniem jest zastanowienie się do czego wykorzystujesz łóżko poza spaniem. Wiele osób leżąc na łóżku czyta książki, ogląda telewizor lub korzysta z laptopa. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem byłoby łóżko elewacyjne. Musimy też pamiętać, że ciało zawsze potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego materaca.

Kolejnymi ważnymi aspektami przy zakupie materaca online jest:

  • konstrukcja materaca – to właśnie ona decyduje o jego wygodzie i wytrzymałości. Aktualnie materace dzieli się głównie na piankowe i sprężynowe, ale istnieją też materace które łączą w sobie te dwa typu, jak np. Synergy Visco – jest to tzw. materac hybrydowy,
  • twardość materaca – dopasowanie twardości to kwestia indywidualna. Warto przy doborze materaca wziąć pod uwagę wagę ciała, wzrost i budowę sylwetki. Większość osób preferuje materace średnio miękkie (H2) lub średnio-twarde (H3). W sprzedaży znajdziemy również miękkie (H1) i twarde (H4).,
  • rozmiar materaca – musimy idealnie wymierzyć rozmiar naszego łóżka, a w przypadku niestandardowych wymiarów warto poszukać firmy, która robi materace na zamówienie,
  • pokrowiec na materac – warto zwrócić uwagę, czy będziemy mieli możliwość wyprania pokrowca. Przykładowo materac Synergy Visco posiada system potrójnych pokrowców Tricover. Górna część pokrowca jest zdejmowana do prania przy czym reszta materaca nie zostaje wtedy odkryta, ponieważ pod górnym pokrowcem znajduje się kolejna warstwa z drobnej siateczki połączonej z dolną częścią pokrowca oddzielającej wkład materaca.

Zainwestuj w swoje zdrowie i sen!