O miękkości danego materaca kieszeniowego lub piankowego decyduje zazwyczaj rodzaj warstwy znajdującej się tuż pod pokrowcem. Im bardziej miękka jest to warstwa, tym delikatniejsza cała powierzchnia spania. Ocena zawsze pozostaje jednak subiektywna i nie do końca zależna od oznaczeń podanych przez producenta, a wpływ na tę ocenę ma głównie masa ciała użytkownika. Warto zatem zawsze sprawdzić, czy wybrany model materaca jest dla Ciebie najlepszy przed zamieszczeniem go na dłużej lub na stałe we własnej sypialni.

Każda warstwa ma znaczenie, czyli najlepsze materace kieszeniowe odpowiednio miękkie

Materace miękkie – H1 – najlepsze są dla osób o masie ciała do 60 kg, ponieważ wtedy ta miękkość będzie faktycznie odczuwalna, a w materacu nie powstaną zbędne trwałe odkształcenia. Nie sposób widząc dany model materaca lub czytając opis ocenić, czy będzie to odpowiedni wybór, ponieważ ogólna ocena jest zawsze obiektywna, bazująca na określonych wyliczeniach i próbach, natomiast w warunkach domowych najważniejsze są Twoje upodobania oraz subiektywny odbiór stopnia twardości materaca.

Istotną kwestią pozostaje, aby wybrany przez Ciebie materac mógł zapewnić:

  • wygodę – wszechstronne pojęcie, pod którym rozumieć należy przede wszystkim własne pozytywne odczucia spowodowane korzystaniem z danego materaca. Wybrany model powinien ułatwiać zasypianie oraz wpływać na komfort snu,
  • warunki do wypoczynku – czas przeznaczony na relaks będzie efektywny, jeżeli odpoczniesz na materacu, który sprawdza się również podczas snu i spełnia Twoje oczekiwania także pod kątem miękkości,
  • dobre podparcie ciała – stabilna konstrukcja to odpowiedni stelaż dla całego ciała, a warstwa wkładu znajdująca się u góry materaca może być wykonana z pianki termoelastycznej, zwanej także memory lub VISCO. Pod pokrowiec wszywana jest często powierzchnia z miękkiej owaty, czyli puszystej włókniny o gramaturze 100-300 g/m2.

Prawidłowo skonstruowany materac każdego dnia spełni swoje zadanie, będąc nieodłącznym towarzyszem snu. Z pewnością po sprawdzeniu danego modelu przekonasz się, czy jest odpowiedni dla Ciebie. Jeżeli wybierzesz dobrze, nie będziesz potrzebować topperów, czyli cienkich materacy nawierzchniowych, które – w zależności od rodzaju – wzmagają twardość materaca lub dają mu dodatkową miękkość.

Szukaj najlepszych materacy, znajdź odpowiedni dla siebie

Rozwaga przy wybieraniu miękkiego materaca jest wskazana tak, jak przy innych poziomach twardości, nie ma odstępstwa od tej reguły. Kupując materac zbyt miękki nie sposób ustrzec się podczas snu nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, „zapadania się” w warstwę wierzchnią. Na drugim biegunie są materace zbyt twarde, natomiast w obu przypadkach, tak jak we wcześniejszym akapicie, należy te warunki ocenić indywidualnie, ponieważ mogą odbiegać od oznaczenia z fabryki.

Najlepsze materace w rozumieniu ogólnym, to te, w których:

  1. zastosowano wysokiej klasy surowce i tworzywa,
  2. widoczna jest precyzja wykonania oraz estetyka wykończenia,
  3. wykorzystane zostały odpowiednie rozwiązania wpływające na miękkość danego modelu.

Korzystaj zatem z gamy produktowej wiodących producentów, ponieważ bazują na odpowiednich wytycznych tworząc każdy materac.

Ranking materacy miękkich – trzy dobre przykłady komfortowego materaca

Wysokiej klasy materace miękkie stanowią mniejszą część asortymentu branży, natomiast jeżeli takiego modelu szukasz, warto skupić się na indywidualnych odczuciach.

 

1. Materac SWING AQUA. Producent: Sembella

Wkład kieszeniowy multipocket stanowi w tym materacu środkową warstwę, a obłożony jest obustronnie lateksem, którego powierzchnia wpływa na miękkość oraz elastyczność modelu. Zastosowano tutaj połączenie prostych i jednocześnie sprawdzonych rozwiązań, bez dodatkowych warstw, przekładek. Połączenie to jest podstawą komfortowego snu.

Naturalny lateks ogranicza rozwój alergenów, dlatego jego hipoalergiczne właściwości mogą być uważane za jedną z głównych argumentów przy zakupie SWING AQUA. Mimo swojej miękkości nie ulega trwałym odkształceniom w warunkach codziennego użytkowania. Pokrowiec ma właściwości antystatyczne i antybakteryjne.

twardośćTwardość: materac miękki (H1)

wysokośćWysokość materaca: 20 cm

pokrowiecPokrowiec: grubo pikowana dzianina SILVERLINE LYOCELL® z posrebrzaną nicią i mikrowłóknami celulozowymi

Dodatkowe właściwości: 7-strefowy wkład multipocket – 505 sprężyn/m2 dla większego komfortu

2. Materac APOLLO. Producent: Frankhauer

nasz wybórBazę materaca stanowi wkład ze sprężyn kieszeniowych, w którym zgodnie z zasadą działania tych konstrukcji, każda sprężyna działa indywidualnie i odpowiednio amortyzuje ciężar ciała. Za miękkość materaca odpowiada natomiast specjalistyczna pianka VISCO, która reaguje na nacisk oraz na temperaturę ciała, dostosowując się do jego kształtu.

Długotrwały sen w jednej pozycji lub wielokrotne przemieszczanie się na materacu nie jest uciążliwe na odpowiednim podłożu. W tym modelu zachowana jest równowaga pomiędzy miękkością materaca a solidną podporą całej sylwetki. Dla zwiększenia uczucia miękkości można wybrać delikatny pokrowiec, na przykład Cashmere.

twardośćTwardość: materac miękki (H1)

wysokośćWysokość materaca: 17 cm

pokrowiecPokrowiec: 8 rodzajów, w tym Cashmere z 5% włókien kaszmiru, Margrita odporny na odkształcenia oraz Soya – z włóknami ziaren soi

Dodatkowe właściwości: pod pokrowcem znajduje się owata, która dodatkowo wpływa na miękkość powierzchni do spania

 

3. Materac ARAGONIT. Producent: Matinee

Sprężyny kieszeniowe, lateks oraz pianka memory to główne warstwy konstrukcyjne materaca. Ich połączenie dało efekt w postaci komfortowego podłoża do spania. Technologia open cell powierzchni lateksowej usprawnia cyrkulację powietrza, poniżej znajduje się mata elastyczna, poniżej pakiet sprężyn kieszeniowych, a ostatnią warstwą jest funkcjonalna pianka podtrzymująca.

W myśl zasady tworzenia współczesnych materacy również ten model zapewnia optymalne warunki do snu w dowolnej pozycji. Za sprawą powyższych rozwiązań będzie odpowiednio miękki i elastyczny także dla osób ważących powyżej 60 kg, a poprzez punktowość sprężyn sprawdzi się między innymi jako materac dla par.

twardośćTwardość: materac miękki (H1)

wysokośćWysokość materaca: 22cm

pokrowiecPokrowiec: prozdrowotny Aloe Vera, delikatny Kaszmir 3D, elegancki Silver Black

Dodatkowe właściwości: pod pokrowcem znajduje się owata, która uwydatnia miękkość nawierzchni

 

DLACZEGO MATERAC APOLLO?

W materacu APOLLO, tak jak w pozostałych, główną warstwę wkładu stanowią sprężyny kieszeniowe, zapewniające równomierne rozłożenie ciężaru ciała na powierzchni materaca oraz niezależną pracę poszczególnych stref systemu sprężyn. Dodatkowo materac został dwustronnie obłożony warstwą pianki lateksowej, zapewniającej miękkość i wygodę użytkowania.

Dodatkową miękkość daje warstwa owaty, znajdującej się pod pokrowcem. Ta delikatna i ciepła włóknina tworzona jest z poliestru, ma działanie hipoalergiczne. Cała konstrukcja skutecznie zapobiega ruchom materaca oraz jego falowaniu, również w przypadku gdy z modelu tego korzystają jednocześnie dwie osoby. Każda z tych osób ma zapewniony komfort oraz wygodę.