Współczesne materace stanowią zazwyczaj połączenie kliku warstw, zwłaszcza w przypadku modeli kieszeniowych. Aby zapobiegać bezpośredniemu kontaktowi ciała ze sprężynami, producenci stosują odpowiednie przekładki oraz warstwy, które spełniają rolę separatorów i posiadają dodatkowe walory użytkowe. Tak jest również w przypadku mat kokosowych, z powodzeniem stosowanych w materacach standardowych oraz modelach klasy Premium.

Pożytecznie i naturalnie, czyli włókna łupin orzecha w najlepszych materacach

Najczęstszym sposobem tworzenia mat kokosowych jest wulkanizowanie naturalnym lateksem włókien kokosowych pochodzących ze skorup orzechów kokosowych. W procesie wulkanizacji lateks ścina się pod wpływem wysokiej temperatury, następuje jego utwardzenie, a jednocześnie dokładne połączenie włókien kokosa, co nadaje gotowej macie odpowiednią sprężystość i elastyczność. Taka warstwa jest zatem na tyle sztywna, aby wzmocnić konstrukcję materaca, a jednocześnie wygodna, zapewniająca komfort snu.

Zależnie od grubości maty kokosowej, może to być jedna z głównych lub jedynie pomocnicza warstwa. Jej efektywność wynika z położenia w danym materacu, jeżeli zatem stanowi warstwę:

 1. wierzchnią – utwardza zbyt miękki materac, dając odpowiednią podporę zwłaszcza osobom o dużej masie ciała i zapewnia odpowiednie warunki snu osobom, dla których inne opcje twardości nie są wystarczające. Nad matą kokosową znajdować się mogą kolejno:
  • odpowiedni rodzaj pianki,
  • inna okładzina,
  • powierzchnia pokrowca,
 2. środkową – posiada właściwości higroskopijne, pochłaniając wilgoć zapewnia jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Takie sprzężone działanie wpływa na optymalną temperaturę powierzchni materaca. Od maty do spodu materaca zamieszcza się na przykład:
  • płytę lateksową,
  • piankę poliuretanową,
  • przekładkę filcową,
 3. spodnią – typowa spodnia warstwa w postaci twardej maty kokosowej jest stosowana między innymi w materacach do łóżeczek dziecięcych dla zapewnienia odpowiedniej sztywności przy miękkich wypełnieniach górnych. W modelach do tradycyjnych łóżek jest to rzadkość, znacznie bardziej powszechne są materace z dwiema warstwami maty kokosowej, umiejscowionymi od dołu i od góry.

Na rynku dostępne są także modele, których wkład stanowi wyłącznie mata kokosowa, odpowiedniej grubości (na przykład 12 cm). Te należą do grupy twardych i bardzo twardych (od H5 wzwyż). Jedyną powłokę zmiękczającą w najlepszych materacach stanowić może pokrowiec, wzbogacony na przykład puszystą włókniną.

Bogaty wybór materacy najlepszych dla Ciebie

Odpowiednio spreparowane włókna kokosowe przetwarzane są w formę mat i stosowane w materacach od piankowych po multipocket. Ich właściwości oraz praktyczne korzyści płynące z użytkowania sprawiają, że jest to nieustannie – obok sprężyn oraz powierzchni piankowych – jeden z najpopularniejszych wypełniaczy, stosowanych we współczesnych rodzajach materacy.

 

1. Materac UNIKAT. Producent: Farko

W tym modelu wydzielonych jest 9 stref sprężyn kieszeniowych o odpowiednio dobranych poziomach twardości, aby zapewnić indywidualnie dostosowane podparcie głowy, kręgosłupa oraz całego ciała. Warstwa maty kokosowej znajduje się pomiędzy pakietem sprężynowym i ochronnym filcem a pianką elastyczną i przekładką z bawełny, dlatego jest dobrze izolowana, a jednocześnie spełnia swoją funkcję usztywniania warstwy wierzchniej materaca.

Materac jest dwustronny, dlatego możesz zdecydować, czy chcesz spać na powierzchni średnio twardej czy twardej. Elastyczna pianka poliuretanowa znajduje się po obu stronach, co pozwala odpowiednio równoważyć twardość konstrukcji, która także z pianką pozostaje odpowiednio sztywna i stabilna.

twardośćTwardość: materac twardy (H3 i H4)

wysokośćWysokość materaca: około 19-20 cm

pokrowiecPokrowiec: bawełniano-poliestrowy z siatką wentylującą 3D, zmniejszona podatność na ścieranie

Dodatkowe właściwości: zależnie od wybranej strony materaca. można złagodzić ból w dolnych lub górnych partiach kręgosłupa

 

2. Materac EUFORIA. Producent: ALVARE

Siedmiostrefowy system kieszeniowy daje odpowiednie podparcie kręgosłupa, natomiast mata kokosowa zapewnia dodatkową twardość. Warstwę maty kokosowej i pokrowca rozdziela pianka elastyczna o nieco podwyższonej twardości (H2+). Również od dołu zastosowano piankę elastyczną, która poprawia amortyzację materaca i podnosi komfort snu.

Wkład modelu EUFORIA w postaci sprężyn kieszeniowych w połączeniu z właściwościami maty kokosowej sprawia, że materac nie zapada się pod osobami o większej masie ciała. Stanowi to o wysokiej odporności na odkształcenia spowodowane użytkowaniem lub przechowywaniem materaca, a bezszelestna praca sprężyn zapewnia spokojny sen.

twardośćTwardość materaca: twardy (H3 i H4)

wysokośćWysokość materaca: 18-20 cm

pokrowiecPokrowiec: pikowany, z przeszyciami, o właściwościach klimatyzujących i hipoalergicznych

Dodatkowe właściwości: sprężyny kieszeniowe pozwalają pozbyć się powietrza z wnętrza materaca, a mata kokosowa zapobiega powstawaniu wilgoci

 

3. Materac FANDANGO. Producent: HILDING

nasz wybórWkład ze sprężyn kieszeniowych w duecie z matą kokosową tworzą konstrukcję, utrwalającą siedem stref twardości materaca. Niezbędną do komfortowego odpoczynku warstwę zapewnia pianka wysokoelastyczna, której obecność wpływa na odzyskiwanie przez materac pierwotnego kształtu, gdy jest on nieużywany.

Spanie na twardszym podłożu jest obecnie znacznie bardziej komfortowe, również za sprawą materacy typu FANDANGO. Odpowiedni profil, zastosowanie surowców reagujących na naturalne krzywizny kręgosłupa oraz zastosowanie wszystkich technologii widocznych w przekroju materaca, stanowią odpowiednie podparcie podczas snu, niwelują lub zmniejszają ból kręgosłupa.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H3 i H4, 5 i 7)

wysokośćWysokość materaca: około 20 cm

pokrowiecPokrowiec: Medicott o działaniu hipoalergicznym, zapobiega gromadzeniu wilgoci oraz namnażaniu drobnoustrojów

Dodatkowe właściwości: za sprawą przekładki z filcu sprężyny mają zapewnioną odpowiednią amortyzację, co zwiększa szansę na trwałe użytkowanie materaca bez odkształceń

 

PODSUMOWANIEDLACZEGO MATERAC FANDANGO?

Nasz typ to model FANDANGO marki Hilding. Jego unikalne właściwości wynikają z odpowiedniego połączenia sprężyn kieszeniowych oraz kilku warstw innowacyjnych mat, w tym także wkładu kokosowego, który sprawia, że cała konstrukcja jest odpowiednio twarda, a jednocześnie elastyczna.

Dopełnieniem materaca jest pokrowiec Medicott, na którym warstwa impregnatu zapobiega rozwojowi wszelkich drobnoustrojów. Impregnat ten nie zawiera substancji chemicznych, dlatego jest przyjazny dla zdrowia oraz dla środowiska. Możliwość prana pokrowca w 60°C oraz trwałość tkaniny, znacznie usprawniają dbanie o czystość materaca w warunkach domowych.