Współczesne najlepsze materace kieszeniowe w inteligentny sposób wykorzystują potencjał znanego od dawna mechanizmu sprężyn. Zmieniły się jednak znacznie tworzywa, a sprężyny zostały umieszczone w oddzielnych modułach zwanych kieszeniami, które równomiernie wypełniają wnętrze materaca. Gęstość ułożenia sprężyn oraz ich wysokość stanowią o sztywności i stabilności materaca, natomiast dopełnieniem są pozostałe warstwy, znajdujące się nad oraz pod strefą kieszeniową. Może to być płyta lateksowa, pianka termoelastyczna oraz inne nowoczesne rozwiązania, często właściwe jedynie dla określonych modeli danego producenta.

Przewaga najlepszych materacy kieszeniowych nad bonellowymi w praktyce

W dawnych wersalkach oraz innych meblach służących do spania, jak również w materacach poprzedniej generacji, bonell był standardem. Połączone ze sobą drutami sprężyny o dużej średnicy sprawiały, że nawet najbardziej komfortowa warstwa wierzchnia nie miała zazwyczaj możliwości zniwelowania niewygód spania na takich sprężynach. Twarda, nieergonomiczna powierzchnia spania nie miała dawniej godnej uwagi alternatywy.

Wprowadzenie na rynek materacy kieszeniowych było wydarzeniem, które zmieniło postrzeganie jakości snu i sprawiło, że ważny, a przede wszystkim osiągalny, stał się również aspekt pełnego, bezkompromisowego relaksu. Sprężyny najlepszych materacy mają tutaj znacznie mniejszą średnicę od bonellowych i kształt walca zamiast klepsydry, a każda umieszczona jest w odrębnej kieszonce, co:

  • zwiększa czułość – odpowiednio dobrany model pozwoli na wygodny sen jednocześnie dwóch osób o znacznie zróżnicowanej masie ciała. Pięcio- lub siedmiostrefowe ułożenie sprężyn daje odpowiednie oparcie i zapewnia wygodną pozycję podczas snu,
  • zwiększa precyzję – sprężyny pod naciskiem uginają się nieznacznie lub bardziej, a precyzyjne działanie tego mechanizmu podczas snu lub wypoczynku jest niezbędne do optymalnego wykorzystania potencjału systemu kieszeniowego,
  • usprawnia pracę materaca – konstrukcja oparta na nowoczesnych systemach sprężyn daje dobre oparcie także pozostałym warstwom. Powierzchnia materaca to zazwyczaj tworzywo, dla którego takie wypełnienie stanowi odpowiednie oparcie przez cały czas użytkowania,
  • rozgranicza strefy ugięcia – przykładem może być materac 7-strefowy, w którym począwszy od góry, czyli od miejsca na głowę, znajdują się kolejne strefy sprężyn. Największa ich część znajduję się pod powierzchnią na lędźwiowo-krzyżową część kręgosłupa,
  • decyduje o nowoczesności – kieszenie oraz ich odpowiednik z większą ilością sprężyn na metr kwadratowy, czyli wersja MultiPocket to obecnie najbardziej zaawansowane rozwiązania z wykorzystaniem mechanizmu sprężynowego.

Wybierając materac, warto zasięgnąć opinii doradcy, przedstawić swoje indywidualne oczekiwania oraz potrzeby. Z bogatej gamy modeli można wtedy wybrać ten optymalny.

Systemowe rozwiązanie zamknięte w kieszeniach wygodnego materaca. Neolux w naszej czołówce

Obecnie materace kieszeniowe 7-strefowe mają w standardzie liczne udogodnienia, które wpływają na wygodę użytkowania oraz na trwałość konstrukcji. Poniżej pięć spośród wielu modeli w tej kategorii.

 

1. Materac WENUS. Producent: Janpol

Sprężynowa formatka tego modelu zawiera 260 sprężyn/m2. Ich wytrzymałość oraz elastyczność punktowa opiera się przede wszystkim na systemie rozmieszczenia wewnątrz materaca. Ułożone symetrycznie i prawidłowo podtrzymujące ciężar ciała, pozwalają odpocząć mięśniom, relaksują kręgosłup. Wzrasta komfort snu, ponieważ takie materace są jak szyte na miarę.

Poza właściwościami dostosowania powierzchni do ciężaru ciała i budowy anatomicznej człowieka, ważna jest również przewiewność oraz efekt chłodzenia w upalne dni, co daje specjalna warstwa wierzchnia, w tym przypadku pianka poliuretanowa. Duże znaczenie ma również pokrowiec – w przypadku tego modelu wybraliśmy Sensolution.

twardośćTwardość: materac średni twardy (do wyboru H2, H3 i H4)

wysokośćWysokość materaca: około 17,5 cm

pokrowiecPokrowiec: do wyboru 11 różnych opcji, w tym termoregulujący Smartcel Clima i antystatyczny Sensolution

Dodatkowe właściwości: materac dwustronny, może być z powodzeniem stosowany na stelażach o regulowanych elementach

 

2. Materac INTENSO EXCLUSIVE. Producent: Alvare

Poza 7-strefowym wkładem sprężynowym, na budowę materaca składają się także pianka termoelastyczna u góry oraz pianka wysokoelastyczna, której warstwa od góry i dołu przylega do kieszeni ze sprężynami. Taka konstrukcja zapewnia optymalne podparcie całego ciała podczas snu, a dodatkowo odpowiednią higienę za sprawą przewiewności poszczególnych tworzyw.

Właściwości rehabilitacyjne, hipoalergiczne oraz bakteriobójcze czynią ten materac kompletnym rozwiązaniem na poszczególne problemy zdrowotne lub na zwyczajne dolegliwości, występujące podczas korzystania z tradycyjnego materaca albo łóżka, w których brak odpowiednich udogodnień.

twardośćTwardość: materaca średnio twardy (H2 I H2-)

wysokośćWysokość materaca: 24 cm

pokrowiecPokrowiec: do wyboru opcje standardowe: Silver, Bambus, Aloe Vera lub za dopłatą, na przykład 3d White, Silver Nano

Dodatkowe właściwości: dwustronny – o dwóch różnych twardościach; pianka memory oraz wysokoelastyczna zapewniają lepsze dopasowanie powierzchni do kształtu ciała

 

3. Materac IMPERIAL MEMORY 3D. Producent: NEOLUX

nasz wybórWysokiej klasy wypełniacz „Memory” w postaci solidnej pianki elastycznej o znacznej grubości sprawia, że sen na tym materacu staje się przyjemnością. Solidna konstrukcja oraz precyzyjne wykonanie pozwala na długi czas użytkowania materaca, który pozostanie w niezmienionej formie przy zachowaniu zaleceń producenta.

Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest podwójne wzmocnienie sprężyn, co wyróżnia ten model spośród innych materacy tej klasy. Pakiety sprężynowe pozostają stabilne, są odpowiednio zabezpieczone przed odkształcaniem i wzmagają komfort snu oraz odpoczynku. Stosunek jakości do ceny jest w tym materacu niezwykle korzystny dla kupujących.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H2)

wysokośćWysokość materaca: 23 cm

pokrowiecPokrowiec: luksusowa tkanina Royal Style jest niezwykle miękka i przyjemna w dotyku, a jednocześnie bardzo trwała i łatwa do utrzymania w czystości

 

4. Materac PREMIUM BIO-EX. Producent: Materasso

Dwustronny materac, w którym wkład ze sprężyn kieszeniowych zawiera około 270 sprężyn/m2. Nad i pod wkładem znajduje się przekładka z filcu, która daje dodatkową sztywność, a warstwy te od pokrowca oddziela komfortowa pianka poliuretanowa, która zapewnia wygodę podczas użytkowania i odpowiednią izolację od sprężyn.

Ciekawym urozmaiceniem jest pokrowiec Aloe Vera o dobroczynnym działaniu na skórę. Zawartość enzymów, minerałów oraz aminokwasów w tkaninie zapobiega podrażnieniom, całość wspomaga również cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. W połączeniu z siedmiostrefowym systemem kieszeni daje to kompletny system wypoczynkowy.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H3)

wysokośćWysokość materaca: około 20 cm

pokrowiecPokrowiec: Aloe Vera z substancjami pozyskanymi z aloesu to tkanina łagodna dla skóry, zapewniająca odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz materaca

Dodatkowe właściwości: za sprawą atestu wyrobu medycznego (PKWiU 31.03.12.0) uznany za materac rehabilitacyjny

 

5. Materac TANGO. Producent: Hilding

Główną warstwę materaca stanowią sprężyny kieszeniowe, uzupełnieniem są pianka lateksowa u góry i pianka wysokoelastyczna HR jako spodnia płaszczyzna materaca. Ten model jest dwustronny, dlatego po odwróceniu pianka HR będzie znajdować się na wierzchu. Obie strony zapewniają maksymalną wygodę oraz komfort podczas snu.

Elastyczność punktowa materaca jest odpowiednio wyważona, a to w materacach kieszeniowych niezwykle istotne. Inna twardość potrzebna jest do podparcia kręgosłupa lędźwiowego, a inna pod głowę, dlatego w tym i pozostałych materacach tej kategorii siedmiostrefowe rozłożenie kieszeni sprężynowych spełnia swoje zadanie.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H2)

wysokośćWysokość materaca: około 23-24 cm

pokrowiecPokrowiec: Tencel (nowoczesne włókna wiskozowe) lub Velvet (wzbogacony w probiotyki i taśmę 3D, usprawniającą wentylację wkładu)

Dodatkowe właściwości: trwałość materaca potwierdzona jest udzielaną na 15 lat gwarancją

 

DLACZEGO MATERAC IMPERIAL MEMORY 3D?

Model IMPERIAL MEMORY 3D ma wiele atutów niespotykanych u konkurencyjnych materacy z tej półki cenowej. Niezwykła pianka termoelastyczna dostosowuje się do kształtu ciała, zapewniając jednocześnie podparcie kręgosłupa oraz prawdziwą wygodę snu. Ekskluzywna tkanina pokrowca dopełnia całości i daje poczucie luksusu.

Warstwy materaca połączone są całkowicie bezpiecznym klejem Hot Melt, natomiast sprężyny wzmocnione zostały podwójną krawędzią Fidel, co w połączeniu z elastycznym Euro stelażem chroni materac przed wszelkimi deformacjami. Zwieńczeniem jest system wentylacji 3D, który zmniejsza ryzyko osiedlania się roztoczy i innych drobnoustrojów.