Wnętrze materacy bonelowych jest wolne od przegród charakterystycznych dla materacy kieszeniowych. Tutaj sprężyny połączone są ze sobą drutem, przylegają do siebie i tworzą system zależnych elementów całego wypełnienia. Ugięcie się jednej sprężyny powoduje jednoczesne uginanie się kolejnych, co warto brać pod uwagę, gdy z łóżka korzysta więcej niż jedna osoba. Komfort spania ma bowiem niebagatelny wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka.

Co przemawia na korzyść najlepszych materacy bonellowych?

Mimo, iż przewagę na rynku stanowi asortyment materacy kieszeniowych, również bonellowe znajdują swoich zwolenników. Odpowiednio przygotowane, wyprodukowane w profesjonalnych parkach maszynowych z zachowaniem najnowszych standardów, są znacznie wygodniejsze niż dawniejsze wersalki. Średnia ilość 110 sprężyn to odpowiednie parametry dla wygodnego snu. Należy jednak zwrócić uwagę także na pozostałe detale, aby zakup można było uznać za udany.

Funkcję przygotowującą bonell do codziennego użytkowania przejmują zazwyczaj pozostałe warstwy, które wpływają na elastyczność powierzchni, a jednocześnie odpowiednią stabilność na dowolnym stelażu. Do zalet najlepszych materacy bonellowych można zatem zaliczyć:

  1. nowoczesne materiały – przekładki tapicerskie, pianka poliuretanowa lub mata kokosowa to jedne z licznych rozwiązań stosowanych dla zwiększenia komfortu użytkowania bonellu. Warstwy te są niezbędne, aby sprężyny były nieodczuwalne, a wygoda spania i podparcie kręgosłupa optymalne,
  2. niższa cena – jeden z kluczowych argumentów podczas zakupu materaca. Sprawdzony system bonellowy nie wykorzystuje zaawansowanych technologii, a średnica sprężyn jest znacznie większa niż w materacach kieszeniowych. Wymiana materaca bonellowego na nowy nie będzie zatem również nadmiernym obciążeniem budżetu,
  3. wytrzymałość na większe obciążenia – większa masa ciała nie spowoduje kumulowania nacisku na pojedynczych sprężynach lub strefach sprężyn, lecz rozłoży się równomiernie na bardziej rozległej powierzchni, co przyczyni się do wydajnej eksploatacji materaca i nie spowoduje trwałych odkształceń w krótkim czasie.

Bonell jest często spotykany w hotelach, pensjonatach oraz wszędzie tam, gdzie łóżka używane są okresowo, a tym samym eksploatacja poza sezonem znacznie się zmniejsza. Warto też rozważyć zakup takiego materaca do pokoju, w którym nocują goście, ponieważ za niewielką cenę możesz przygotować odpowiednie im odpowiednie miejsce do spania.

Ogólny koszt zakupu będzie mniejszy w porównaniu z modelami kieszeniowymi o takich samych wymiarach i porównywalnych właściwościach pozostałych warstw wypełniających. Dotyczy to także przekładek wpływających na odpowiednią sztywność i amortyzację poszczególnych powierzchni.

Zamiast materaca kieszeniowego – model bonellowy wysokiej jakości w naszym rankingu materacy

Przy wyborze materaca bonellowego warto sięgnąć na środkową półkę cenową, na której znajdują się modele wystarczająco trwałe oraz elastyczne, a jednocześnie w przystępnym przedziale pod kątem kosztu zakupu. Oto 3 spośród wielu dostępnych materacy bonellowych – ranking.

 

1. Materac DIANA. Producent: Janpol

Warstwa wierzchnia to elastyczna pianka poliuretanowa, która odpowiednio reaguje na nacisk, dając dobre oparcie kręgosłupowi i zapewniając wygodę podczas snu. Gęstość rozmieszczenia sprężyn wynosi 111 szt./m2, co wpływa na odpowiednią sprężystość materaca oraz komfort użytkowania.

Jest to model dwustronny, którego odwracanie – na przykład co pół roku – pozwoli uniknąć lub znacznie opóźnić powstawanie ewentualnych odkształceń w miejscach najbardziej obciążanych przez ciało człowieka, a jednocześnie zapewnić na dłużej optymalne walory użytkowe. W przypadku modeli jednostronnych nie ma potrzeby odwracania materaca.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H2)

wysokośćWysokość materaca: około 16 cm

pokrowiecPokrowiec: materiał typu jersey, żakard, lub wersja lato/zima (pikowana bawełna/owcza wełna)

Dodatkowe właściwości: odpowiedni do stelaży prostych i unoszonych do 30o

 

2. Materac ATENA. Producent: Frankhauer

nasz wybórElastyczność powierzchniowa materaca za sprawą 108 sprężyn/m2 zapewnia, że dają one odpowiedni opór pod niewielkim ciężarem oraz siłę wypierania pod większym naciskiem. Utwardzająca i zwiększająca wytrzymałość mata kokosowa oraz pianka Memory, dopasowująca się do pozycji ciała w pozycji leżącej, to dopełnienie całej konstrukcji.

Model ATENA jest odpowiedni dla osób o mniejszej i większej masie ciała, dlatego sprawdzi się również jako materac dwuosobowy z uwzględnieniem wygody osoby lżejszej oraz cięższej. Odpowiednie podparcie dla kręgosłupa wpływa na swobodne użytkowanie, pomaga rozluźnić mięśnie, posiada właściwości ortopedyczne.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H2)

wysokośćWysokość materaca: 18 cm

pokrowiecPokrowiec: między innymi Dormia (antyalergiczny i przewiewny poliester), Margrita (niepalne połączenie 73% poliestru i 27% polipropylenu), Soya (poliester i włókna ziaren soi)

Dodatkowe właściwości: wewnątrz materaca zamieszczana jest siatka wentylująca, wspomagająca cyrkulację powietrza

 

3. Materac AVANT. Producent: RELAKS

Sprężyny bonellowe z dwukrotnie hartowanego drutu sprawiają, że konstrukcja materaca jest odpowiednio wytrzymała i odporna na trwałe odkształcenia. Dwustronne obłożenie warstwą pianki poliuretanowej sprawia, że sprężyny są niewyczuwalne, a całość daje solidne podparcie kręgosłupowi. Dla odpowiedniej cyrkulacji powietrza potrzebny będzie listwowy stelaż.

Materac ma na tyle wyważony stopień twardości, że może być z powodzeniem używany przez kobiety i mężczyzn w każdym wieku, także przez osoby starsze. Zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz oraz na powierzchni pokrowca, dlatego może być uznawany za model całoroczny, do stosowania w sezonie grzewczym oraz po jego zakończeniu.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H2)

wysokośćWysokość materaca z pokrowcem: 16 cm

pokrowiecPokrowiec: antyalergiczny, dodatek włókna klimatyzującego i wełny owczej (wersja lato/zima)

Dodatkowe właściwości: poza standardowymi wymiarami można zamówić również nietypowe

 

DLACZEGO MATERAC ATENA?

Spośród testowanych przez nas materacy model ATENA marki Frankhauer ma według nas najlepsze walory użytkowe. Poza tradycyjnymi sprężynami bonellowymi wyposażony został w warstwę pianki Memory, która ma doskonałe właściwości amortyzujące, zapewnia odpowiednie oparcie w dowolnej pozycji, bez obciążania mięśni i kręgosłupa.

Materac ten jest średnio twardy między innymi za sprawą maty kokosowej, której sztywność daje odpowiednią stabilizację i dobrze współgra ze sprężynami. W związku z tym komfort snu odczują na nim także osoby o większej masie ciała. Dodatkowym atutem maty kokosowej jest jej naturalna wentylacja – powietrze ma zapewnioną cyrkulacje, materac nie ulega zawilgoceniu.