Wyższa twardość materacy z dowolnego rankingu możne oznaczać również wysoki komfort użytkowania, zwłaszcza dla osób ważących więcej niż 80 kg. Taka zależność wynika z faktu, że materace o średnim stopniu twardości, a tym bardziej modele miękkie, często okazują się niewystarczająco sprężyste i elastyczne, aby stanowić podporę chociażby dla wysokiego masywnego mężczyzny. Pakiet sprężyn kieszeniowych, a także warstwy wzmacniające konstrukcję materaca, to odpowiedź na takie zapotrzebowanie.

Wygoda ponad wszystko w najlepszych materacach kieszeniowych nowej generacji

Zakup materaca powinien być poprzedzony obejrzeniem danego modelu, sprawdzeniem jakości warstw wierzchnich. Należy także położyć się na materacu w kilku pozycjach, aby przekonać się o jego ergonomiczności. Perspektywa kilku lat użytkowania stanowi odpowiedni argument do wybrania najlepszej subiektywnie wersji i dobrania odpowiedniej twardości, ponieważ ich też jest kilka, a często dostępnych równocześnie u danego producenta lub dystrybutora.

O przynależności danego materaca do kategorii twardych lub bardzo twardych decyduje zazwyczaj obecność wkładu kokosowego. Mata kokosowa stanowi całkowicie naturalną warstwę, w której na etapie tworzenia wykorzystywane są włókna ze skorup orzechów kokosowych. W procesie igłowania włókna te – poddane splątującemu działaniu tysięcy igieł specjalnej maszyny – łączą się trwale ze sobą, a powleczone mleczkiem lateksowym nabierają dodatkowej sztywności. Zastosowanie takiej warstwy kokosowej w najlepszych materacach u góry (dodatkowo u dołu w wersjach dwustronnych) zapewnia ich odpowiednią twardość.

Alternatywa dla zbyt miękkich łóżek i kanap

Odpowiednia podpora kręgosłupa w czasie snu to sytuacja, gdy u osoby leżącej na boku tworzy on linię prostą. Gdy ciało zapada się w zbyt miękkim materacu lub innym wypełnieniu, takie ustawienie kręgosłupa przestaje być możliwe. Poza osobami o wspomnianej wyżej masie ciała powyżej 80 kg, znacznie więcej użytkowników materacy wybiera modele zaliczane do twardych, ponieważ ma dla nich znaczenie:

  • sen na plecach – twardy materac wymusza poniekąd taką pozycję ze względu na równomierne rozłożenie ciężaru ciała w porównaniu ze spaniem na boku. Leżąc plecami do materaca zapewniasz wszystkim kręgom komfortowe warunki do powrotu na właściwe miejsce z mikroprzesunięć, których każdy doświadcza w ciągu dnia lecz zazwyczaj nie są one dotkliwie odczuwalne,
  • lepsza praca organów wewnętrznych – poprzez spanie na plecach można znacznie usprawnić funkcjonowanie między innymi układu trawiennego, ponieważ narządy wewnętrzne nie są w tym czasie uciskane, mogą pracować bardziej wydajnie, co jest odczuwalne również w ciągu dnia,
  • poprawa sylwetki – wyprostowana sylwetka podczas spania na plecach wprowadza dobre nawyki do codziennego życia, ponieważ odciążony i zrelaksowany kręgosłup to wyprostowana postura podczas chodzenia oraz odpowiednia postawa podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych lub innych aktywności.

Ranking materacy twardych – trzy spośród wielu

Warto zatem przezwyciężyć ewentualne początkowe niedogodności i jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich, wymienić dotychczasowy materac na twardszy, lecz zawsze odpowiednio wysokiej jakości. Szczegóły w poniższym rankingu materacy.

 

1. Materac ANDALO. Producent: ATM

Rdzeniem materaca są sprężyny kieszeniowe, tworzące wypełnienie multipocket. Na nich opiera się konstrukcja tego modelu. Warstwę usztywniającą i dającą odpowiednią twardość stanowi mata w postaci warstwy włókna kokosowego, która poprzez odpowiednią obróbkę uzyskała ostateczne właściwości. Powyżej maty kokosowej znajduje się pianka PUR, zapewniająca odpowiednią amortyzację ciała podczas snu.

Dodatkowym atutem zastosowania warstwy kokosowej jest jej odporność na odkształcenia. Wraz z całym materacem wkład ten długo zachowuje odpowiedni kształt. Nie wydziela substancji drażniących ani toksyn, dlatego pozostaje obojętna dla dróg oddechowych i skóry, nie powoduje podrażnień. Odpowiednio wkomponowana, staje się integralną częścią materaca, na którym każda noc ma szanse upłynąć w poczuciu komfortu.

twardośćTwardość: materac twardy H3 (opcjonalnie H2)

wysokośćWysokość materaca: 20 cm

pokrowiecPokrowiec: ekskluzywna dzianina o właściwościach klimatyzujących

Dodatkowe właściwości: aktywna wentylacja wewnątrz materaca zapewnia odpowiedni komfort snu

 

2. Materac HEBE. Producent: Frankhauer

Sprężyny kieszeniowe w systemie 7-strefowym zostały w tym modelu uzupełnione warstwą pianki poliuretanowej o właściwościach termoplastycznych, a mata kokosowa znajduje się po obu stronach materaca. Dodatkowe wypełnienie z jednej strony materaca stanowi owcza wełna znajdująca się tuż pod pokrowcem. Podnosi ona właściwości rehabilitacyjne, natomiast jako opcja zimowa pełni dodatkowo funkcję ocieplającą, więc sprawdza się przy niższych temperaturach pomieszczeń.

Przemyślane złączenie poszczególnych warstw oparte o solidną konstrukcję wypełnienia sprężynowego, pozwala w pełni docenić walory materaca. Wśród zalet widocznych w dłuższej perspektywie jest trwałość tego modelu i jego wytrzymałość, natomiast atuty odczuwalne każdego dnia to możliwość komfortowego snu oraz wypoczywania bez ryzyka trwałych odkształceń materaca, nawet na powierzchniach bardziej obciążonych.

twardośćTwardość: materac twardy (H3)

wysokośćWysokość materaca: 17 cm

pokrowiecPokrowiec: 10 opcji do wyboru, przy poszczególnych zmienia się cena materaca

Dodatkowe właściwości: może przynieść ulgę przy przewlekłych bólach dowolnych odcinków kręgosłupa

 

3. Materac ZEUS. Producent: Orchidea

nasz wybórModel ZEUS jest modelem dwustronnym, dlatego można naprzemiennie korzystać z twardej lub średnio twardej powierzchni do spania. Warstwa twarda to gruba mata kokosowa, która poza sztywnością powierzchni spania zapewnia jej odpowiednią sprężystość i amortyzację nacisku. W tym materacu zastosowano sprężyny kieszeniowe ułożone nie w 7, lecz w 9 stref, co wpływa na jeszcze lepsze właściwości amortyzujące poszczególne części ciała i odcinki kręgosłupa.

W przypadku materacy twardych niezwykle ważna jest precyzja w doborze poszczególnych warstw pod względem ich właściwości. Stopień twardości materaca jako kluczowa kwestia, jest odpowiednio oznaczony, dlatego warto kierować się porównaniem do wcześniej zakupionego modelu przy wyborze nowego. Wybierając po raz pierwszy sen na twardym materacu należy pamiętać, że potrzeba czasu, aby ciało przyzwyczaiło się do nowego podłoża.

twardośćTwardość: materac twardy H3 (od strony kokosowej)

wysokośćWysokość materaca: 19-20 cm

pokrowiecPokrowiec: z wysokiej klasy bawełny

Dodatkowe właściwości: połączenie zalet kilku materacy w jednym modelu dla Twojego komfortu

 

DLACZEGO MATERAC ZEUS?

Materac ZEUS przekonał nas odpowiednio wyważoną twardością, która będzie optymalna zarówno dla osób o mniejszej, jak i większej masie ciała. Model ten może być użytkowany z obu stron, ponieważ z obu jest prawidłowy odczuwalny przedział twardości dla osób mniej lub bardziej masywnych. Odpowiedni dobór warstw okazuje się rozwiązaniem niemal uniwersalnym.

W tym materacu mamy nie 7 lecz 9 stref sprężyn kieszeniowych, co pozwala jeszcze dokładniej podpierać określone partie ciała. Ma to znaczenie dla komfortu codziennego snu, lecz także dla osób, któe zmagają się z bólem kręgosłupa albo bólem mięśni – odpowiednio ułożone na solidnej powierzchni ciało znacznie szybciej przyjmuje optymalną, nieobciążającą pozycję.