Lubisz otulać się świeżo wypraną, pachnącą pościelą? Uwielbiasz zasypiać zanurzony w miękkiej i czystej kołdrze? W przypadku większości osób odpowiedzi na powyższe pytania są pozytywne. Dbając o swoje łóżko i komfort snu nie zapominaj o materacu – jego również należy regularnie czyścić! W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe zasady prania materaca.

Zalecana częstotliwość prania materaca

W zależności od tego, przez kogo użytkowany jest materac, częstotliwość jego prania powinna być inna. Standardowo warto prać materac (nie tylko sam pokrowiec!) dwa razy w roku. Zdecydowanie częściej powinno się pozbywać bakterii, roztoczy, elementów naskórka czy innych zanieczyszczeń jeżeli:

  • jesteś alergikiem,
  • materac użytkowany jest intensywnie przez dzieci – na przykład podczas codziennych zabaw,
  • materac użytkowany jest przez osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chore, spędzające w łóżku sporą część dnia.

Wielu producentów, prócz prania, zaleca odwracanie materaców wokół własnej osi – by każda jego część mogła być eksploatowania w równomiernym stopniu.

Warto również wspomnieć o fakcie, iż niektóre z wysokiej jakości produktów, jak chociażby materac Synergy Visco, posiadają specjalne systemy pokrowców. Trójwarstwowy system charakteryzuje się właściwościami higienicznymi, pozwalającymi na utrzymanie materaca w czystości przez długi czas. Każda warstwa przystosowana jest do prania w pralkach. Po wypraniu wszystkich trzech – będziesz mógł długo cieszyć się świeżością.

Cenna wskazówka!

Pokrowce tworzone są najczęściej z szybkoschnących tkanin – warto zakładać je na materac zanim wyschną w stu procentach. Delikatnie wilgotny ochraniacz łatwiej nachodzi na materac. Nie kładź się jednak na łóżko, zanim materac nie wyschnie całkowicie!

 

Dobry materac – łatwe pranie

Zastanawiając się nad zakupem materaca zwróć uwagę na kilka istotnych czynników związanych z utrzymaniem czystości. Prócz wielowarstwowych systemów ochronnych, opisanych powyżej na przykładzie Synergy Visco, ważne jest:

  • w jakiej temperaturze można prać pokrowce – 60 stopni pozwala pozbyć się większości roztoczy, bakterii i zabrudzeń;
  • czy produkt przystosowany jest do stosowania preparatów antyalergicznych i samodzielnego czyszczenia dostępnymi na rynku środkami;
  • w jaki sposób materac reaguje na kontakt z wodą – ma to spore znaczenie w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, wymagających intensywnego prania specjalistyczną myjką, a często – długotrwałego schnięcia.

Czystość materaca a komfort snu

Niezależnie od sposobu użytkowania oraz faktu, czy czyścisz materac samodzielnie, czy też korzystasz z usług profesjonalisty – warto regularnie odkurzać powierzchnię materaca, prać pokrowiec oraz zmieniać pościel. Świeżość, brak alergenów i roztoczy ma bowiem ogromny wpływ na komfort snu – nie tylko dla osób, które mają problemy natury alergicznej.