W materacach piankowych wkład z odpowiedniego rodzaju tworzywa stanowi większą część całego wypełnienia i główną warstwę materaca. Jedna piankowa warstwa odpowiedniej grubości lub kilka warstw trwale ze sobą połączonych i stanowiących integralną całość, dają możliwość korzystania z tego typu materacy zarówno okazjonalnie, jak i podczas regularnego nocnego odpoczynku oraz relaksu Zależnie od wielkości materaca, także z naszego rankingu, znajdziesz model odpowiedni do łóżek jednoosobowych oraz większych, na wzór tych dla par.

Różne wypełnienia, ten sam wymiar komfortu w Twojej sypialni

Niewątpliwą zaletą materacy piankowych jest możliwość ich wygodnego przechowywania oraz transportowania. Większość modeli można zwinąć w rulon i umieścić w szafie lub garderobie. Po rozłożeniu taki materac w ciągu kilku lub maksymalnie kilkudziesięciu godzin przyjmie właściwą formę, bez odkształceń oraz bez zagnieceń. Funkcja odciążania kręgosłupa będzie odczuwalna, a odpowiednia cyrkulacja powietrza zapobiegnie przegrzewaniu się materaca.

 • Kwestia wypełnienia może być rozwiązana na kilka sposobów, opierających się o innowacyjne lub znane tworzywa. Spośród najbardziej powszechnych do wyboru jest pianka: poliuretanowa – zapobiega wszelkim wgnieceniom i odkształceniom, a odpowiednia wytrzymałość widoczna jest w dopasowywaniu materaca do ciężaru ciała. To tworzywo charakteryzuje:
  • trwałość,
  • optymalna izolacja termiczna,
  • przeciwdziałanie alergiom na roztocza,
 • termoelastyczna – wynalazek naukowców NASA z lat 70., dopasowuje się do sylwetki i zmniejsza ucisk na ciało, dlatego zapobiega problemom z krążeniem kwi, działa także przeciwodleżynowo. Taka pianka to:
  • podparcie dla kręgosłupa,
  • właściwości rehabilitacyjne,
  • pamięć kształtu, czyli idealne dopasowanie powierzchni do kształtu i masy ciała,
 • wysokoelastyczna – struktura otwartokomórkowa zapewnia odpowiednią wentylację, dlatego również w ogrzewanych pomieszczeniach sen będzie komfortowy, bez uczucia przegrzania. Dodatkowymi atutami pianki HR są:
  • elastyczność punktowa,
  • odzyskiwanie pierwotnego kształtu, gdy materac nie jest używany,
  • właściwości ortopedyczne, czyli przeciwdziałanie chorobom kręgosłupa,
 • lateksowa – przepływ powietrza w porowatej strukturze pianki lateksowej wspiera prawidłową gospodarkę wodną organizmu, przeciwdziała nadmiernemu poceniu. W zależności od modelu, lateks naturalny lub z domieszką syntetycznego posiada:
  • właściwości antybakteryjnie,
  • strukturę zapewniającą podparcie kręgosłupa,
  • system zabezpieczający przed wnikaniem roztoczy i grzybów do materaca.

Przeciwdziałanie bólom kręgosłupa jest niewątpliwym atutem wszystkich odpowiednio skonstruowanych i wyprofilowanych materacy piankowych. Ważny jest także aspekt pomocy w uśmierzaniu bólu, ponieważ w sytuacji, gdy 1/3 doby zajmuje sen, niebagatelne znaczenie ma wygodny materac, który pozwoli uniknąć pogłębienia dolegliwości.

Wybierz najlepszy materac piankowy dla siebie

Również w segmencie najlepszych materacy piankowych znajdują się modele od standardowych po ekskluzywne. Stanowi o tym jakość głównej warstwy wypełnienia, właściwości pozostałych warstw oraz wpływ całej konstrukcji na wygodę snu.

 

1. Materac AURORA. Producent: Janpol

Dwustronny model składający się z warstw pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej. Ich połączenie sprawia, że można spać na mniej lub bardziej miękkiej powierzchni, bez rezygnowania z pozostałych walorów materaca. Całe ciało ma odpowiednie podparcie podczas snu, a właściwości obu pianek zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegają przegrzaniu organizmu.

Charakterystyczne nacięcia po obu stronach materaca usprawniają jego dopasowanie do kształtu ciała użytkownika, jednocześnie wpływając na termoregulację. Możliwość stosowania materacy AURORA na płaskich oraz regulowanych stelażach to pewność, że nie powstaną odkształcenia spowodowane podnoszeniem stelaża.

twardośćTwardość: materac średnio twardy H2 (5 i 6)

wysokośćWysokość materaca: około 18 cm

pokrowiecPokrowiec: 11 opcji w cenie materaca i dwie dodatkowe – Biaxial (zgrubienia w strukturze dają efekt masażu) oraz Celliant Sleep (opatentowany produkt, pobudza i natlenia tkanki organizmu)

Dodatkowe właściwości: połączenie dwóch różnych pianek daje odpowiednie podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa na obu stronach materaca

 

2. Materac NATURA 15. Producent: MERITA

Pianka lateksowa stanowi całą konstrukcję materaca, nie ma w nim dodatkowych powierzchni lub warstw. Odpowiednia gęstość lateksu (70kg/m3) w gotowej strukturze sprawia, że model ten jest optymalnie wygodny i stabilny. Możliwość stosowania na stelażach regulowanych ręcznie lub elektrycznie daje znacznie więcej opcji użytkowych.

NATURA 15 to model dwustronny, dlatego można z powodzeniem zapobiegać trwałym odkształceniom, przewracając całość na nieużytkowaną stronę nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Tworzywo lateksowe zostało przystosowane do sterylizacji parą wodną, lecz konieczne jest dokładne wysuszenie materaca po skończonych działaniach, przed założeniem pokrowca.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H2+ i H3)

wysokośćWysokość materaca w pokrowcu: około 17 cm

pokrowiecPokrowiec: wersja Aloe Vera z dobroczynnymi włóknami aloesu lub Tencel z nanowłóknami celulozy oraz inne opcje

Dodatkowe właściwości: odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniają 4 poprzeczne otwory wentylacyjne

 

3. Materac KLIO. Producent: Frankhauer

nasz wybórWysokiej jakości pianka poliuretanowa stanowi jednocześnie odpowiednią konstrukcję materaca i spełnia swoją rolę bez pomocy dodatkowych warstw. Przyjęcie wygodnej pozycji do snu stanie się bardziej naturalne, ponieważ powierzchnia materaca jest odpowiednio elastyczna, a jednocześnie na tyle stabilna, że daje podparcie całemu ciału oraz kręgosłupowi na całej jego długości.

Ten dwustronny model to dwie identyczne powierzchnie do spania, dlatego nie ma potrzeby dostosowywać czasu przewracania na przykład do pór roku, aby zimą spać na cieplejszej powierzchni. W przypadku modelu KLIO można mieć pewność, że obie strony są równie wygodne, a tym samym sprzyjające prawidłowej pozycji podczas snu.

twardośćTwardość: materac średnio twardy (H3)

wysokośćWysokość materaca: około 11 cm

pokrowiecPokrowiec: dostępne liczne warianty, w tym SilverActiv, niwelujący moc ładunków elektrostatycznych

Dodatkowe właściwości: mimo niewielkiej grubości, materac jest odporny na odkształcenia, elastyczny oraz trwały

 

DLACZEGO MATERAC KLIO?

W materacach piankowych zamiast sprężyn, podtrzymujących całą konstrukcję w odpowiedniej pozycji, przewidziane zostały wysokogatunkowe warstwy pianki. W modelu KLIO wypełnienie stanowi pianka poliuretanowa – materiał niezwykle trwały i niepodatny na trwałe odkształcenia, a jednocześnie odpowiednio komfortowy w codziennym użytkowaniu.

KLIO posiada właściwości hipoalergiczne, dlatego sprawdzi się również w domu alergików, zmniejszając ryzyko kontaktu z poszczególnymi alergenami podczas snu. Materac może być stosowany na stelażach prostych oraz regulowanych, wato więc go wybrać zarówno na tradycyjne łóżko sypialniane, jak też na łóżka do rehabilitacji.